Czy Twoja instalacja gazowa jest bezpieczna?
Aktualna technologia pozwala nam na komfortowe korzystanie z gazu, bez obaw o bezpieczeństwo jeżeli zadbamy o każdy etap jej zakładania. Poniżej przedstawiamy poprawne działania, które zagwarantują, że instalacja gazowa w Twoim domu będzie bezpieczna.
Odpowiedni projekt i fachowcy
To tu rozpoczynamy cały nasz proces i tak jak to często bywa przy pracach budowlanych - jest to bardzo ważna decyzja. Nasz projekt musi być wykonany przez odpowiednie osoby - posiadające wymagane uprawnienia, a jego poprawność weryfikuje później rejonowy zakład gazowniczy, który wydaje pozwolenie na uruchomienie takiej instalacji. Najważniejsze dla nas, aby firma, która wykonuje taką instalację była rzetelna, sprawdzona, posiadająca odpowiednie doświadczenie i uprawnienia - potrzebne nie tylko przy samej budowie instalacji, ale również przy jej regularnej kontroli (możliwej do przeprowadzenia wyłącznie przez specjalistów z uprawnieniami o oznaczeniu G3).
Dobór odpowiednich materiałów
Każda instalacja gazowa w skrócie wygląda tak samo - zaczyna się od wkopanych w ziemię rur PE (polietylenowych), które to prowadzą do naszej skrzynki gazowej, gdzie odpowiednim przyłączem domowym są one montowane do naszego gazomierza. Jak widać jeszcze nie przeszliśmy do instalacji wewnętrznej, a już po drodze mamy kilka komponentów, które tworzą całą instalację - do nich dojdą stalowe rury, którymi gaz płynie w domach czy mieszkaniach, kształki elektrooporowe, łączniki, zawory i wiele wiele innych - co to oznacza?
Oznacza to, że planując bezpieczną instalację gazową musimy uwzględnić jakość i trwałość tych materiałów, jak i ich prawidłowy montaż. Droga na skróty i oszczędność w tym miejscu może okazać się bardzo nierozsądna. Wraz z mijającym czasem i zmęczeniem materiału (czynnikami osłabiającymi z czasem materiał może być chociażby zmiana temperatur, której nie da się w jakikolwiek sposób wyeliminować) możemy nie tylko zmniejszyć bezpieczeństwo naszej instalacji, ale również narazić się na duże koszty, związane z naprawą w przyszłości. Niestety każdy materiał ma swoją określoną żywotność, ale dzięki temu, że aktualny asortyment jest szeroki, to mamy wpływ na to jak długo cała instalacja będzie funkcjonować prawidłowo. Zatem zadbajmy o to, aby każdy z naszych materiałów był wysokiej jakości i obowiązkowo posiadał wszystkie wymagane przez polskie prawo normy.
Odbiór instalacji
Po wykonaniu naszej instalacji nadchodzi czas na ostateczną próbę szczelności - to ważny etap, który warunkuje odbiór całości, ale nie jedyny - sprawdzenie czy instalacja jest zgodna z projektem w obecności kierownika budowy to również obowiązkowa sprawa, do której my, jako inwestorzy jesteśmy zobligowani, aby zapewnić nam bezpieczeństwo podczas użytkowania gazu. Nie śpieszmy się, sprawdźmy wszystko uważnie, a wszelkie pytania i wątpliwości powinniśmy uzgodnić z firmą odpowiedzialną za prace nad instalacją. Po prawidłowym wykonaniu czeka nas już tylko podpis dokumentów na dostawę gazu i to wszystko. Ważne jest też to, że te wszystkie formalności są niezbędne do uzyskania później ubezpieczenia na wypadek uszkodzeń wywołanych wadliwą instalacją gazową - brak atestów materiału czy pominięcie któregoś z etapu może być potem powodem odmowy wydania takiego ubezpieczenia lub wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Kontrola instalacji podczas codziennego użytkowania
Nasza instalacja jest już gotowa, korzystamy z niej na co dzień, ale niektórych z nas może dręczyć myśl - co jeśli czegoś nie dopilnowaliśmy? Na to jest również odpowiedź - system detekcji gazu. Taki system działa automatycznie - złożony z detektora gazu, który wysyła sygnał o obecności wycieku do modułu sterującego, który to natomiast daje znak zaworom odcinającym aby przerwać dostawę gazu do naszego domu. W przypadku alarmu należy wezwać pogotowie gazowe, które znajdzie przyczynę i rozwiąże problem.
Dodatkowo należy pamiętać o regularnej kontroli naszej instalacji - co najmniej raz w roku, tak jak już wspomnieliśmy przez odpowiednich fachowców z uprawnieniami G3.
Podsumowując mamy odpowiedź na nasze pytanie i śmiało można potwierdzić, że dzięki zaawansowanej technologii, która stała się standardem i normą, doborem odpowiednich materiałów, doświadczonych fachowców i kontrolą na każdym etapie możemy bez obaw decydować się na instalację gazową w naszym domu i cieszyć się z wygody jaki za sobą niesie podczas ogrzewania go lub korzystanie z kuchenki gazowej bez konieczności wymiany butli na nową.