Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Punkty gazowe na przyłączu

2024-06-26
Punkty gazowe na przyłączu

Gaz ziemny komfort użytkowania

Sposób ogrzewania domu to jeden z najważniejszych wyborów, które należy podjąć przy jego budowie. Ogrzewanie domu gazem to jedno z najpopularniejszy rozwiązań. Gaz ziemny to czyste, naturalne paliwo, które wydobywa się ze złóż znajdujących się pod ziemią.

Mimo rosnących cen błękitnego paliwa ta metoda jest nadal bardziej atrakcyjna. To wysoki komfort użytkowania. Punkty gazowe na przyłączu mają zastosowanie nie tylko dla obiektów typu dom jednorodzinny, ale także takich jak hotele, magazyny po zakłady przemysłowe, gdzie gaz jest stosowany już nie tylko do ogrzewania obiektów, ale również w technologii produkcji. Punkty gazowe na przyłączach są niezbędnym elementem każdej instalacji gazowej. Dzięki nim możliwe jest podłączenie urządzeń gazowych, takich jak kuchenki, piece czy grzejniki, do sieci gazowej. Dlatego też warto postawić na sprawdzone i solidne rozwiązania, które zapewnią nam spokój i bezpieczeństwo.

Przyłącze gazu jest to określenie wykorzystywane w praktyce, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, oznacza zespół gazowy na przyłączu. Wyróżniamy zgodnie z przepisami następujące ciągi przyłączeniowe:

1. Redukcyjno-pomiarowe, pomiarowe dla G4/G6
2. Pomiarowe > 10 m3/h,
3. Redukcyjno-pomiarowe > 10 m3/h,
4. Redukcyjne,
5. Odcinające.

Punkty redukcyjno-pomiarowe i pomiarowe poniżej 10m3/h - dla gazomierzy G4/G6

 

Punkty gazowe na przyłączu o przepływie do 6-10m3/h, które zasilają obiekty typu domy jednorodzinne, kończą się na kurku głównym, przed reduktorem – i należą do instalacji podlegają PSG. Pozostała część instalacji gazowej, skrzynka gazowa i monozłącze, należy do inwestora.

Szafka gazowa powinna zapewniać montaż układu pomiarowego lub redukcyjno-pomiarowego z gazomierzami typu G1,6; G2,5; G4 lub G6 oraz reduktora o przepustowości do 10 m3 /h.

Skrzynka gazowa powinna być wyposażona w monozłącze pod gazomierz o rozstawie 130 mm, umożliwiające łatwy i bez naprężeniowy montaż gazomierza lub gazomierza i reduktora. Stelaż powinien być trwale przymontowany do tylnej ścianki szafki z możliwością jego regulacji co najmniej w poziomie. Odległość od osi zamontowanego monozłącza do ściany obudowy gazowej powinna umożliwiać wykonywanie czynności eksploatacyjnych. Monozłącze powinno być wykonane w sposób uniemożliwiający zmianę położenia względem siebie śrubunków, w które montowany jest gazomierz, w zależności od potrzeb Zamawiającego:
a. niskie ciśnienie, przyłącze gwintowane
b. średnie ciśnienie złącze gwintowane
c. średnie ciśnienie, wersja na rejon mazowiecki,

Inwestor może w umowie z PSG na wykonanie przyłącza zaznaczyć opcję, że nie chce, aby to PSG montowała skrzynkę gazową. Pamiętajmy, że skrzynka gazowa, jako obudowa zespołu gazowego na przyłączu o przepływie do 6 m3/h, nie musi być koniecznie żółta. PSG, chcąc ujednolicić wygląd takich skrzynek, wydała warunki techniczne, jakim muszą one odpowiadać.   

Punkt redukcyjno-pomiarowy na wiele gazomierzy miechowych G4/G6 stosuje się najczęściej na inwestycjach deweloperskich, dlatego też potocznie jest nazywana skrzynką deweloperską. Zastosowanie jednego rozwiązania dla kilku lokali mieszkalnych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ należy wybudować jedno przyłącze gazu, a nie 6, w przypadku punkty na 5-6 gazomierzy. Niewątpliwym atutem przy stosowaniu punktów na wiele gazomierzy domowych są walory estetyczne osiedla. Dodatkowym cechą jest łatwy serwis, możliwość rozbudowy i doposażenia w trakcie eksploatacji.

W ofercie sprzedaży Weba posiadamy punkty gazowe na 2, 3-4 i 5-6 gazomierzy miechowych G4/G6

Punkty pomiarowe powyżej 10m3/h 

Punkty pomiarowe służą do rejestracji objętości gazu przepływającego przez gazomierz miechowy. W przypadku niskiego ciśnienia-standardowo 2,0kPa-liczydło gazomierza wskazuje rzeczywiste zużycie gazu. Z reguły punkt pomiarowy składa się z dwóch zaworów odcinających, gazomierza miechowego, rejestratora impulsów oraz manometrów z kurkami manometryczymi.

Punkty pomiarowe można podzielić ze względu na typ gazomierza - zależny od przepustowości:

•G10 –przepustowość 16 m3
•G16 –przepustowość 25 m3
•G25 –przepustowość 40 m3
•G40 –przepustowość 65 m3
•G65 –przepustowość 100 m3

Rozróżniamy rodzaj zastosowanego zaworu odcinającego:

•Zawór kulowy gwintowany 1 ½” w-w w punktach 10-25 m3/h
•Zawór kulowy gwintowany 2” w-w w punktach 25-40 m3/h
•Zawór kulowy kołnierzowy DN40 w punktach 10-25 m3/h
•Zawór kulowy kołnierzowy DN50 w punktach 10-40 m3/h
•Zawór kulowy kołnierzowy DN80 w punktach 60-65 m3/h

Przykładowe punkty na przyłączu pomiarowym:

Punkty redukcyjno-pomiarowe powyżej 10 m3/h

Punkty redukcyjno-pomiarowe służą do redukcji średniego ciśnienia gazu na niskie oraz rejestracji objętości gazu przepływającego przez gazomierz miechowy. Z reguły punkt redukcyjno-pomiarowy składa się z zaworu odcinającego na wlocie wraz z manometrem średniego ciśnienia z kurkiem manometryczny, filtra, reduktora, gazomierza miechowego, rejestratora impulsów oraz manometrów z kurkami manometrycznymi i zaworem odcinającym na wylocie. Zdarza się, że punkt red-pom posiada dwa reduktory na wlocie. Ma to na celu zabezpieczenie instalacji gazowej przed utratą dopływu gazu w przypadku wyłączenia jednego z reduktorów.

Punkty redukcyjno-pomiarowe są połączeniem punktów redukcyjnych z punktami pomiarowymi.

• Punkty standardowe tj. jak z definicji punktów redukcyjno-pomiarowych, typowy wlot, układ filtracyjny, jeden reduktor, jeden gazomierz i wylot,
• Punkty z podwójnym reduktorem, wykorzystują wloty z podwójnymi reduktorami: FM25, FMS lub FMX
• Punkty z podwójnym gazomierzem-to punkty łączące gazomierze G10/G16/G25 z mniejszym gazomierzem G4/G6
• Punkty z kołnierzem przed gazomierzem, to punkty przeznaczone pod PSG Wrocław.

Przykładowe punkty na przyłączu redukcyjno-pomiarowym:

Punkty redukcyjne 

Punkty redukcyjne służą do redukcji ciśnienia gazu - to zespoły urządzeń wraz z elementami zabezpieczającymi przed nadmiernym wzrostem lub spadkiem ciśnienia. Głównym zadaniem punktu redukcyjnego jest redukcja ciśnienia gazu (z reguły z ciśnienia średniego na niskie) przy pomocy reduktora gazu.   Punkty na przyłączu redukcyjnym można podzielić ze względu na:

1. Typ reduktora, w zależności od przepustowości:
• FM25,
• FMS,
• FMX.
• R71.

2. Ilość zastosowanych reduktorów:

•Punkty redukcyjne z jednym reduktorem.
•Punkty redukcyjne z dwoma reduktorami.

Zaletą punktów redukcyjnych z naszej produkcji jest prostota konstrukcji.

Dla punktu  z jednym reduktorem gazu stosujemy tylko dwie wielkości skrzynek gazowych dla przepustowości od 0-60m^3, a w przypadku punktów do 50m^3, możemy wymienić reduktor np. z FM25 na FMS, bez konieczności ingerowania w konstrukcję. Dzięki stosowanej modułowości mamy możliwość konfiguracji różnego rodzaju wlotu, od kurka sferycznego DN15 po zawór kołnierzowy DN25 oraz możliwość zastosowania manometru na wlocie i wylocie, filtra od DN15 do DN25. W przypadku punktów redukcyjnych z dwoma reduktorami stosujemy jeden rodzaj szafy.  

Przykładowe punkty z reduktorami FM25, FMS oraz FMX:

Punkty odcinające 

Punkty odcinające dopływ gazu stosowane za układem pomiarowym lub redukcyjno-pomiarowym, w strefach zagrożonym wybuchem (EX). W skład takiego punktu wchodzą zawory kulowe kołnierzowe oraz zawór elekromagnetyczny, który pewnie i skutecznie odcina dopływ gazu do instalacji, w chwili wykrycia gazu w pomieszczeniu, przez detektory. Zawór odcinający dopływ gazu do budynku, będący elementem składowym urządzenia sygnalizacyjno-odcinającego, powinien być instalowany poza budynkiem, między kurkiem głównym a wprowadzeniem przewodu do budynku. Na instalacjach zewnętrznych, które odbierane są przez Polską Spółkę Gazowniczą (PSG), zawór elektromagnetyczny instalacji musi znajdować się w osobnej szafie.

Zespół gazowy na przyłączu należy do dystrybutora gazu dla danej instalacji.

To dystrybutor określa w wydawanych przez siebie warunkach technicznych parametry i szczegółowe wyposażenie zespołu gazowego oraz jest odpowiedzialny za jego eksploatację. W Polsce największym dystrybutorem gazu ziemnego jest Polska Spółka Gazownictwa.

Elementy składowe punktów gazowych:

• skrzynka gazowa,
• reduktor ciśnienia gazu,
• gazomierz miechowy,
zawory kulowe,
• zawory odcinające,
filtry do gazu,
• kurki manometryczne,
• manometry tarczowe,
• manometry różnicowe,
rejestratory impulsów.

Procedura budowy zespołów gazowych na przyłączu, w uproszczeniu wygląda następująco.

1. Inwestor składa wniosek o przyłączenie się do sieci gazowej.
Wniosek o przyłączenie do sieci: https://pgnig.pl/dla-domu/jak-podlaczyc-dom-do-sieci-gazowej 
2. Inwestor na podstawie złożonego wniosku zawiera z dystrybutorem gazu, np. PSG, umowę na wykonanie przyłącza.
3. Dystrybutor zleca firmie zewnętrznej wykonanie przyłącza wraz z zespołem gazowym na przyłączu.
4. Inwestor zawiera z dystrybutorem gazu umowę na dostarczanie paliwa gazowego.

Instalacja gazowa, która poprowadzona jest za zespołem gazowym na przyłączu, która doprowadza gaz do obiektu i dalej po obiekcie to instalacja wewnętrzna. Instalacja ta jest finansowana przez Inwestora, a dystrybutor gazu nie ma z tym nic wspólnego.

Nasza firma specjalizuje się w produkcji punktów gazowych najwyższej jakości, które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i jakości. Dzięki naszym produktom możecie Państwo mieć pewność, że Wasza instalacja gazowa będzie działać bez zarzutu przez wiele lat.

Jeśli więc planujecie modernizację swojej instalacji gazowej lub budowę nowego domu, koniecznie skontaktujcie się z nami. Chętnie doradzimy Wam w wyborze odpowiednich punktów gazowych na przyłączach i zapewnimy profesjonalną obsługę.

Zapraszamy do współpracy! Jesteśmy przekonani, że nasze punkty gazowe spełnią Wasze oczekiwania i zapewnią komfort korzystania z instalacji gazowej.

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel